Tethys - potápění v pohodě - Největší ryba na světě se zmenšuje

Tethys - zajímavosti a články


 

 Největší ryba na světě se zmenšuje



BBC News / přeložil Tomáš Kotouč

Velrybí žraloci, kteří jsou pozorovaní u pobřeží Austrálie dosahují menších rozměrů než dřív, říkají vědci. Během deseti let pozorování se průměrná délka snížila ze sedmi metrů na pět. Velrybí žraloci, největší ryby světa, jsou loveni jako potrava v některých zemích východní Asie a australští vědci se domnívají, že následkem toho je žraloků méně a jsou menší.

Žralok je zanesen v Červené knize IUCN v kolonce „zranitelný“, ale poslední výzkumy jsou natolik alarmující, že by mohl být převeden do kolonky „velmi znepokojivý“. Tyto znepokojivé údaje přicházejí od společností provozujících ekoturismus – pozorování a šnorchlování s velrybími žraloky v národním mořském parku Ningaloo, v severozápadní Austrálii.

Tyto společnosti u každého žraloka na kterého narazí zaznamenávají souřadnice setkání, velikost a pohlaví, říká Mark Meekan z Australian Institute of Marine Science (AIMS). Získaná data analyzujeme a tak jsme zjistili, že za deset let se průměrná délka žraloků zmenšila o dva metry. A jelikož předpokládáme, že délka pohlavně dospělého žraloka je 6 metrů, máme tu velmi znepokojivý stav.


• Hledání možností

Žralok velrybí Rhincodon typus se krmí tak, že filtruje mořskou vodu a požírá malé organismy, jako např. krill. Může se dožít 150 let a dorůst do délky téměř 20m. Pohlavní dospělosti dosahuje cca ve 30 letech.

Velrybí žraloci, stejně jako jiné druhy žraloků, jsou velmi citlivý na nadměrný lov kvůli své dlouhověkosti a pomalému tempu reprodukce, říká Callum Roberts z univerzity v Yorku v Anglii, který intenzivně studuje velrybí žraloky v Karibiku. Byl zanesen do seznamu CITES, tudíž vyloučen z mezinárodního obchodu, ale to ho neochrání, pokud bude například uloven taiwanskou lodí a zkonzumován na Taiwanu. Zkrátka žraloci jsou bezpochyby ohroženi a menší průměrná délka je důsledkem lovu velkých žraloků. Rovněž počet žraloků objevujících se u Austrálie je nyní nižší než před deseti lety, což je důsledek nadměrného rybolovu.

• Sondy


Vědci z AIMS v současnosti vedou program inteligentních sond, které připevňují na žraloky s cílem podchytit migrační cesty mezi Austrálií, Asií a východním pobřežím Afriky. Jeden konkrétní jedinec označený v Austrálii plaval do asijských vod a minulý měsíc vysílala sonda signály stále ze stejného místa v Indonésii, zřejmě z pevniny a vědci se domnívají, že žralok byl uloven a sonda z něj odstraněna.

Občas bývá konzumováno i žraločí maso, obrovské ploutve si věší jako reklamní štít restaurace, které servírují polévku ze žraločích ploutví, z jater se získává olej a chrupavka se využívá v tradiční čínské medicíně.

Sondy tedy pomáhají stanovit lokality, kde jsou žraloci nejvíc loveni. Mnohdy se ovšem jedná o chudé rybáře, kteří nemají jinou možnost obživy, říká Mark Meekan.

Pokud budeme vědět přesně kteří rybáři to jsou, můžeme jim nabídnout obživy a v této činnosti je vycvičit. Ekoturismus je velmi lukrativním průmyslem, velrybí žraloci v oblasti Ningaloo generují ročně 50 mil. USD, což spolehlivě živí celé místní město Exmouth.

Dlouhodobé plány AIMS hledají odpovědi na otázky životních cyklů žraloka. Největší záhady jsou ohledně rozmnožování, samci a samice žijí obvykle v segregovaných komunitách, ale někde se musejí setkávat kvůli rozmnožování, jenže nikdo zatím neví kde.

Rovněž velmi mladí žraloci bývají pozorováni jen velmi zřídka.


:.






 
1732501131
   

 
2002-2013 webmaster@napismi.cz
nahoru
TOPlist