Tethys - potápění v pohodě - Galapágy a žraloci

Tethys - zajímavosti a články


 

 Galapágy a žralociJsou dvě slova, která možná nejvíc charakterizují náš potápěčský klub Tethys. Jedno je "Galapágy" a druhé je "žraloci". (vypozorovali jsme z vyhledávaných "frází") 
V následujícím článku se pokusím tato dvě slova spojit a krátce popsat, jak je to vlastně se žraloky na Galapágách a co může čekat potápěč, který se na Galapágy s námi vypraví. Vlastně i bez nás :-)

Nikdo neví jistě, kolik druhů žraloků žije ve vodách Galapážských ostrovů. Nicméně jedno je jisté, nebyl zde zaznamenán žádný útok na člověka do roku 1989. První spolehlivý záznam žraločího útoku pochází z listopadu 1989 a odehrál se na jihu ostrova Pinzon, kde profesionální strážce národního parku (NPG) stál v mělké vodě blízko břehu, když byl napaden velkým šedým útesovým žralokem, který provedl na muže přímý bleskový útok a ukousl mu kus nohy. Druhý útok byl hlášen z pláže Miedo na ostrově Santa Fé v prosinci 1989 a pak další dva mezi lednem a březnem 1990. Za těmito útoky byl identifikován Žralok galapážský (Patrick Wheelan - mořský biolog, Darwin station - CDRS).

V březnu 1991 byl pozorován dvoumetrový velký bílý žralok u pláže Escondido ostrova Pinzon jak se velmi zajímá o právě šnorchlujícího přírodovědeckého průvodce Jonathana Greena. Nedošlo k žádnému zranění a poté co jej Jonathan silně udeřil do čenichu, odplul pryč. Jonathan poté vyprávěl, že jasně rozpoznal typické dlouhé prsní ploutve, masivní tělo, čenich s černými tečkami a černé oči jednoznačně ukazující na velkého bílého. Bohužel nebyly pořízeny žádné fotografie. Obávaný velký bílý žralok byl rovněž pozorován v roce 1995 u ostrova Baltra (tam co je letiště a oblíbený potápěčský site "North Seymour!) v místě nazývaném Aeolean Cove, když vyskočil nad hladinu a v tlamě držel rejnoka manta (Gundi Schreyer). I když o tomto druhu není více záznamů, předpokládá se, že obývá hlubší vody v západní části souostroví a možná i vody kolem severních izolovaných satelitů Darwin a Wolf. Rovněž obávaný Žralok bělavý byl spolehlivě identifikován v severovýchodní laguně ostrova Santa Fé v roce 2001, což vyvolalo znepokojení pracovníků NPG i CDRS.

Ze všech 8 řádů žraloků na celém světě je 6 zastoupeno na Galapágách: Carcharhiniformes, Heterodontiformes, Lamniformes, Orectolobiformes, Pristiophoriformes a Squaliformes. 9 čeledí a celkem 30 druhů žraloků bylo zatím pozorováno v Galapážských vodách. V oblasti Punta Moreno u ostrova Isabela, byl rovněž pozorován žralok, který je zatím vědě neznámý a dosud nebyl popsán.
Carcharhinidae - 13 druhů

Carcharhinus galapagensis - Galapagos shark

Běžný, hlavně Isabela, Fernandina, Wolf

Carcharhinus amblyrhynchos - Grey reef shark

Teprve nedávno pozorovaný u ostrova Champion

Carcharhinus limbatus - Blacktip shark

Obvykle v hejnech u hladiny, mladí žraloci se shromažďují na mělčinách zátok a v mangrovech, Academy Bay, Santa Cruz, Stephens Bay, Wreck Bay, San Cristobal

Carcharhinus albimargi - Silvertip shark

Ne příliš hojný
Carcharhinus falciformis - Silky shark

Pelagický, hlavně Darwin

Carcharhinus altimus - Bignose shark
Carcharhinus plumbeus - Sandbar shark
Carcharhinus longimanus - Oceanic whitetip
Carcharhinus leucas - Bull shark

Blízko lachtaních kolonií, záp. Isabela, severovýchodní laguna Santa Fé

Triaenodon obesus - Whitetip reef shark

Velmi hojný, méně tam kde je hojný ž. galapážský, který jej loví

Galeocerdo cuvier - Tiger shark

U hladiny blízko břehů, může se objevit kdekoliv

Prionace glauca - Blue shark
Nasolamia velox - White nose shark

Sphyrnidae (kladivouni) - 3 druhy

Sphyrna zygaena - Smooth hammerhead

Kolem skalnatých ostrůvků a podél stěn, Gordon Rocks, Devil´s Crown, Floreana, Cousin´s Rock, Kicker´s Rock, Darwin Bay, Tower, severní ostrůvky

Sphyrna lewini - Scalloped hammerhead

Jako Smooth hammerhead, navíc Santiago, Macgowen, Hancock Banks, ale víceméně všude, velmi hojný

Sphyrna mokarran - Great hammerhead

Heterodontidae - 2 druhy

Heterodontus quoyi - Hornshark

Západ, Tagus Cove (záp. Isabela), Punta Espinosa (Fernardina)

Heterodontus mexicanus - Mexican hornshark

Tagus Cove

Triakidae - 3 druhy

Mustelus mento - Speckled smoothhound

Punta Espinosa

Mustelus sp. - Broadnose smoothhound
Triakis maculata - Spotted houndshark

Fernardina, Academy Bay

Scyliorhinidae - 2 druhy

Apristurus campae - Longnosed catshark
Apristurus stenseni - Panama ghost catshark

Alopidae - 3 druhy

Alopias superciliosus - Bigeye tresher
Alopias vulpinus - Tresher shark
Alopias pelagicus - Pelagic tresher

Squalidae - 2 druhy

Centroscyllium nigrum - Combtooth dogfish
Isistius brasiliensis - Cookie cutter shark

Rhincodontidae - 1 druh

Rhincodon typus - Whale shark

Hlavně Darwin a Wolf, ale také Elizabeth Bay, Gordon Rocks

Lamnidae - 3 druhy

Isurus paucus - Longfin mako
Isurus oxynrhinchus - Shortfin mako

Vzácně, na volném moři, ale může se objevit i u pobřeží

Carcharodon carcharias - Great white shark

Ostrov Pinzon, Baltra

Omlouvám se za absenci českých názvů, ale situace v českém názvosloví žraloků je tak strašná, že raději zůstanu u angličtiny a latiny. Do té doby než vytvoříme náš vlastní internetový obrazový atlas žraloků, můžete se na všechny druhy podívat na www.seapics.com 

A ještě osobní dodatek. Až do dneška jsem si myslel, že jsem zatím nikdy nespatřil poměrně běžného žraloka šedého útesového, po kterém již dlouho toužím. Ale teď když jsem pročítal materiály k napsání tohoto článků, tak si uvědomuji, že jsem se s ním již potkal! Ano v roce 1997 při potápění právě na Galapágách u ostrova Champion. Všichni, včetně místních divemasterů jsme si tenkrát mysleli, že to byli žraloci galapážští, protože nikdo netušil, že tam šedí žijí a navíc jsou snadno zaměnitelní. Ale vidím to jako včera, na volné vodě vysoko nad dnem (galapážští se přece jen více drží dna), potkáváme 4 žraloky, blíží se k nám čelně, deset metrů před námi se otáčejí a mizí. Jak zajímavé téměř po osmi letech zrevidovat potápěčský zážitek!!! 

Kóta 5. 10. 2004
  
1718620976
   

 
2002-2013 webmaster@napismi.cz
nahoru
TOPlist