Tethys - potápění v pohodě - Jak přeprat žraloka?

Tethys - zajímavosti a články


 

 Jak přeprat žraloka?



zdroj: BBC News / přeložil: Tomáš Kotouč

Australský potápěč jen o vlásek přežil útok žraloka díky tomu, že se bránil svojí harpunou – jeden z posledních žraločích incidentů tedy skončil šťastně. Takže, je možné a jak, ubránit se útoku žraloka?

Bernie Williams, 46-letý potápěč z Austrálie, zastrašil 3,5m dlouhého žraloka úderem harpunou do jeho čenichu. Jak je většinou obvyklé, Bernie žraloka vůbec nespatřil připlouvat do té doby než byl kousnut. Říká: Připlul pravděpodobně zleva, zakousl se mi do ruky a táhl mě zhruba dva metry. Začal jsem ho bodat harpunou do čenichu, ale bylo jako bych bušil do kusu oceli. Vůbec na to nereagoval.

Náhle jej žralok pustil, nejspíš proto, aby se zakousl do výhodnějšího místa, na chvíli se trochu vzdálil, ale to poskytlo Berniemu trochu času aby se ukryl v trhlině dna do té doby než mu přispěchal na pomoc jeho potápěčský buddy.

Otázka zní, zda příběh pana Williamse lze brát jako dobrý příklad a návod, či nikoliv?

• Úniková strategie

George Burgess, ředitel výzkumu žraloků při Florida Museum of Natural History a ISAF říká, že to nejdůležitější je, pokusit se okamžitě dostat z vody. Na prvním místě je v každém případě vždy úniková strategie, říká. Ale pokud se potápíte a z vody nelze uniknout rychle, ukryjte se na vhodném místě na dně. Tím snížíte počet úhlů, ze kterých na vás žralok může útočit. Pokud plavete, plavte s buddym zády k sobě, abyste měli vizuální kontrolu ze všech stran.

Ačkoliv rada jít v případě ohrožení co nejdřív z vody je bezpochyby moudrá, problém je v tom, že oběti většinou neví že jsou v nebezpečí, dokud nedojde k útoku.

Pokud se již nemůžete vyhnout útoku, vezměte cokoliv, harpunu, kameru, a tlučte žraloka do čenichu. Vyhněte se používání holých rukou, kameru si můžete koupit novou, ale ruku či nohu nikoliv. Pokud je žralok vytrvalý, udeřte jej vší silou přímo na konec čenichu, kousek nad tlamou, ale buďte přesní, pokud se netrefíte, vaše ruka či zbraň bude v čelistech žraloka.

Asi nebude překvapením, že Bernie Williams radí: „Buďte ve své obraně maximálně agresivní“.

• Dělat mrtvého?

Bojujte jako opravdový muž, říká. Jestli to půjde, strčte mu ruce do žaberních otvorů, kde je žralok velmi citlivý. Rozhodně vám nepomůže přestat se hýbat a stavět se mrtvým. Pokud jste napadeni a nemůžete uniknout, bojujte a snažte se dostat z vody co nejdříve. Aidan Martin, ředitel Australia Reefquest Centre for Shark Research říká, že je třeba nepropadnout panice. „Záleží samozřejmě na okolnostech, ale většina zranění pocházejících ze žraločích útoků není smrtelná.

Martin zase tvrdí: Nedělejte nic, co by mohlo žraloka ještě více vyprovokovat k odvetným útokům, nemám nejmenší pochybnost, že žraloka lze pořádně naštvat. Rovněž doporučuje pokusit se zastavit krvácení, ještě než se dostaneme z vody.

Slyšeli jsme tedy několik bezpochyby dobrých rad, dokonce od člověka, který sám přežil žraločí útok. Ale máme se my všichni začít více bát žraloků? Dochází k nárůstu útoků na lidi?

• Zodpovědnost

Každé desetiletí dochází k nárůstu počtu žraločích útoků na lidi. Nicméně pan Burgess tvrdí, je to pouze proto, že více a více lidí tráví více a více času ve vodě a týká se to hlubších vod. Ve výsledku probíhá skutečná invaze lidí do teritoria žraloků.

Když jsem se já začínal potápět, byl jsem podivín, nyní je potápění masová vodní aktivita. Reálně vytlačujeme žraloky ven z vody.

Pan Martin souhlasí: Musíme přestat zacházet s oceánem jako s koupacím bazénem. Je to divočina. A pokud do této tekuté divočiny vstoupíme, nezbývá nám než převzít zodpovědnost za naši vlastní bezpečnost.


:.






 
1732180780
   

 
2002-2013 webmaster@napismi.cz
nahoru
TOPlist